Вы сейчас просматриваете Команда NIS Kyzylorda в очередной раз подтвердила чемпионский титул по тогызкумалак

[vc_row][vc_column width=»1/2″][vc_images_carousel images=»8087,8088″ img_size=»700*480″ autoplay=»yes»][/vc_column][vc_column width=»1/2″][vc_column_text]

На ІІІ сетевой спартакиаде по тогызкумалак среди Назарбаев Интеллектуальных школ команда кызылординской NIS завоевала две золотые, одну серебряную медали, и выиграла в командном зачете кубок победителя.

Впервые юные поклонники древней игры встретились со своими соперниками в онлайн формате, на платформе PlayOк. Перед стартом участников спартакиады поздравила председатель правления АОО «Назарбаев Интеллектуальные школы» Куляш Шамшидинова:

– Тогызкумалак – это уникальная национальная игра, которой более четырех тысяч лет, она развивает логику и творчество, поэтому популярна среди наших учеников. Интерес к игре – это обращение к истории и культуре своего народа.

В этом году в состязаниях приняли участие около 100 ребят с разных уголков страны, которые соревновались в трех возрастных группах. Девятиклассница из Кызылорды Жулдызай Мунайтбасова достойно отстояла честь школы и принесла в копилку команды первую золотую медаль игр.

– Турнир прошел интересно и захватывающе. Тренера и участники соблюдали академическую честность. Судьи наблюдали за ходом игры онлайн , – рассказала чемпионка.

В старшей группе Жулдыз Садыкбек также удалось противостоять соперникам и одержать победу. Она впервые познакомилась с данным видом спорта в четвертом классе и с тех пор все свое свободное время посвящает настольной игре с камушками.

Еще один отличившийся игрок Досымжан Райымбек на спартакиаде занял второе место.

– Тогызкумалак – это национальное искусство казахского народа, передающееся из поколения к поколению. К тому же это самая сложная настольная игра, требует от игроков смекалки, терпения и глубокого мышления, – считает Досымжан.

Заместитель директора департамента развития Назарбаев Интеллектуальных школ Аида Агадил отметила, что интерес к тогызкумалаку растет с каждым годом, а проекты, посвященные возрождению национальной культуры и традиций, в числе самых востребованных социальных проектов NIS.

По итогам турнира Чемпионами 2020 года в командном зачете в трех возрастных группах признаны сборные Назарбаев Интеллектуальных школ городов Талдыкорган и Кызылорда, причем команда Кызылорда одержала убедительную победу сразу в двух возрастных группах.

Вы сейчас просматриваете Қызылордалық зияткерлер тоғызқұмалақтан чемпиондар атағын тағы да дәлелдеді

Қызылордалық зияткерлер тоғызқұмалақтан чемпиондар атағын тағы да дәлелдеді

Назарбаев Зияткерлік мектептері арасында үшінші рет жалауын желбіреткен тоғызқұмалақтан желілік спартакиадада Қызылордадағы NIS құрамасы екі алтын, бір күміс медалін иеленіп, командалық есепте жеңіс кубогымен марапатталды.

Биыл қазақтың ұлттық ойынының жанкүйерлері өз қарсыластарымен алғаш рет онлайн форматта PlayOk платформасында кездесті. Спартакиаданың ашылу салтанатында қатысушыларды «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ басқарма төрайымы Күләш Шәмшидинова құттықтады:

– Тоғызқұмалақ төрт мың жылдық тарихы бар бірегей ойын. Ол шығармашылық пен логиканы дамытады, сол себепті де оқушыларымыздың арасында кеңінен танымал. Бұл спорт түріне қызығушылық таныту – өз халқының тарихы мен мәдениетіне жақындай түсу.

Еліміздің түкпір-түкпірінен қатысуға ниет білдірген 100-ге жуық зияткер жас ерекшеліктеріне сәйкес үш топта 7 кезең бойынша бақ сынасты. Қызылордадағы NIS намысын қорғаған 9-сынып оқушысы Жұлдызай Мұнайтбасова команда қоржынын спартакиаданың алғашқы алтын медалімен толықтырды.

– Турнир өте тартысты және әділ өтті. Жаттықтырушылар мен оқушылар арасында академиялық шынайылық сақталып, төрешілер нәтижелерінің дұрыс болуын қадағалап отырды, – дейді чемпион.

Жоғары сыныптар арасында сайысқа түскен Жұлдыз Садықбек те өзге өңір спортшыларына төтеп беріп, жеңіс тұғырынан көріне білді. Ежелгі спорт түрімен алғаш рет төртінші сыныпта танысқан ол бүгінде құмалақтар жарысына бар бос уақытын арнайды.

– Бұл ойын ақыл-ойды дамытып, логикалық және математикалық дағдыларымды қалыптастыруда үлкен септігін тигізді. Қашықтан ойнау құмалақтарды тарату кезіндегі уақытты үнемдеуге өте қолайлы екен, – деп бөлісті алған әсерімен Жұлдыз.

Мықты дайындық пен шеберлігімен ерекшеленген Досымжан Райымбек спартакиада нәтижесі бойынша күміс медальмен марапатталды. Оның айтуынша, ұлттық ойынды насихаттау арқылы жастардың білімдік-танымдық қабілеттерін дамытуға болады.

– Тоғызқұмалақ – қазақ халқының атадан балаға мирас болып келе жатқан өнер. Және де ең қиын ойын десек те болады. Өйткені ойыншылардан тапқырлықты, шыдамдылықты және терең ойлауды қажет етеді, – дейді Досымжан.

Назарбаев Зияткерлік мектептері даму департаменті директорының орынбасары Аида Ағаділ балалардың тоғызқұмалаққа деген қызығушылықтары жыл сайын артып келетінін, ұлттық мәдениетіміз бен дәстүрлерімізді қайта жаңғыртуға арналған жобалар NIS әлеуметтік жобалары қатарында сұранысқа ие екендігін атап өтті.

Ал жарыс қорытындысы бойынша үш жас ерекшелік бойынша командалық есепте 2020 жылдың чемпиондары болып Талдықорған және Қызылорда қалаларындағы Назарбаев Зияткерлік мектептерінің құрамалары танылды. Бір қызығы Қызылорда командасы екі бірдей топта сенімді жеңіске қол жеткізді.